طراحی وب سایت لبخند

راهنمای مبتدیان برای توسعه وب سایت

در مورد اصول توسعه وب، فرآیند ایجاد یک وب سایت، و منابع اضافی برای کسانی که می خواهند بیشتر بیاموزند، بخوانید.

توسعه وب سایت چیست؟

توسعه وب سایت یک اصطلاح فراگیر برای کاری است که در ساخت یک وب سایت انجام می شود. این شامل همه چیز از نشانه گذاری و کدنویسی گرفته تا برنامه نویسی، پیکربندی شبکه و توسعه CMS می شود.

در حالی که توسعه وب به طور معمول به نشانه گذاری و کدنویسی وب اشاره دارد، توسعه وب سایت شامل تمام وظایف توسعه مرتبط، مانند برنامه نویسی سمت مشتری، برنامه نویسی سمت سرور، پیکربندی امنیت سرور و شبکه، توسعه تجارت الکترونیک و توسعه سیستم مدیریت محتوا (CMS) است.
در این راهنما، ما اصول اولیه توسعه وب، فرآیند ایجاد یک وب سایت و منابع اضافی را برای کسانی که می خواهند درباره توسعه بیشتر بدانند – یا خودشان یک توسعه دهنده شوند، پوشش خواهیم داد. به خواندن ادامه دهید تا در توسعه وب سایت شیرجه بزنید یا از پیوندهای فصل برای پرش در راهنما استفاده کنید.

چرا توسعه وب مهم است؟

اینترنت راه به جایی نمی برد در واقع، این به یک پورتال و روش اولیه تحقیق، ارتباط، آموزش و سرگرمی در جهان تبدیل شده است. تا سال 2021، 4.66 میلیارد کاربر اینترنت در سراسر جهان وجود داشت که بیش از نیمی از جمعیت جهان است. با توجه به تعداد کاربران اینترنت که به سرعت در حال افزایش هستند، جای تعجب نیست که توسعه وب صنعتی به سرعت در حال گسترش است. از هم اکنون تا سال 2030، انتظار می رود اشتغال توسعه دهندگان وب 13 درصد رشد کند، بسیار سریعتر از سایر مشاغل فناوری.

در بخش بعدی، به اصول توسعه وب با پاسخ به برخی از سوالات رایج می پردازیم.
 

مبانی توسعه وب

 1. وب سایت چیست؟
 2. آدرس IP چیست؟
 3. HTTP به چه معناست؟
 4. کد نویسی چیست؟
 5. front-end به چه معناست؟
 6. back-end به چه معناست؟
 7. CMS چیست؟
 8. امنیت سایبری چیست؟
اکنون که توسعه وب را تعریف کردیم، اجازه دهید برخی از اصول توسعه وب را مرور کنیم.

1. وب سایت چیست؟

وب‌سایت‌ها فایل‌هایی هستند که روی سرورها ذخیره می‌شوند، رایانه‌هایی که میزبان وب‌سایت‌ها هستند (اصطلاح جالب برای «ذخیره فایل‌ها برای»). این سرورها به یک شبکه غول پیکر به نام اینترنت متصل هستند. مرورگرها برنامه‌های رایانه‌ای هستند که وب‌سایت‌ها را از طریق اتصال اینترنت شما بارگیری می‌کنند، مانند Google Chrome یا Internet Explorer، در حالی که رایانه‌هایی که برای دسترسی به این وب‌سایت‌ها استفاده می‌شوند به عنوان «کلاینت» شناخته می‌شوند.

2. آدرس IP چیست؟

برای دسترسی به یک وب سایت، باید آدرس پروتکل اینترنت (IP) آن را بدانید. آدرس IP یک رشته منحصر به فرد از اعداد است. هر دستگاه یک آدرس IP دارد تا خود را از میلیاردها وب سایت و دستگاه متصل از طریق اینترنت متمایز کند. آدرس IP برای HubSpot 104.16.249.5 است. با مراجعه به سایتی مانند Site 24×7 یا با استفاده از Command Prompt در Windows یا Network Utility > Traceroute در MacBooks می توانید آدرس IP هر وب سایتی را بیابید.

Traceroute in Network Utility on Mac

برای یافتن آدرس IP دستگاه خود، همچنین می‌توانید «آدرس IP من چیست» را در مرورگر جستجوی خود تایپ کنید. در حالی که می‌توانید با استفاده از آدرس IP به یک وب‌سایت دسترسی داشته باشید، اکثر کاربران اینترنت ترجیح می‌دهند از نام‌های دامنه استفاده کنند یا از طریق موتورهای جستجو مراجعه کنند.

3. HTTP به چه معناست؟

پروتکل انتقال ابرمتن (HTTP) شما و درخواست وب سایت شما را به سرور راه دوری که تمام داده های وب سایت را در خود جای می دهد، متصل می کند. این مجموعه ای از قوانین (یک پروتکل) است که نحوه ارسال پیام ها از طریق اینترنت را مشخص می کند. به شما امکان می دهد بین صفحات سایت و وب سایت ها پرش کنید. هنگامی که یک وب سایت را در مرورگر وب خود تایپ می کنید یا چیزی را از طریق موتور جستجو جستجو می کنید، HTTP چارچوبی را فراهم می کند تا کلاینت (رایانه) و سرور هنگام درخواست و پاسخ به یکدیگر از طریق اینترنت بتوانند به یک زبان صحبت کنند. این اساساً مترجم بین شما و اینترنت است – درخواست وب سایت شما را می خواند، کد ارسال شده از سرور را می خواند و آن را برای شما در قالب یک وب سایت ترجمه می کند.

4. کد نویسی چیست؟

کد نویسی به نوشتن کد برای سرورها و برنامه ها با استفاده از زبان های برنامه نویسی اشاره دارد. آنها را “زبان” می نامند زیرا شامل واژگان و قواعد گرامری برای برقراری ارتباط با رایانه است. آنها همچنین شامل دستورات خاص، اختصارات و علائم نقطه گذاری هستند که فقط توسط دستگاه ها و برنامه ها قابل خواندن هستند. همه نرم افزارها حداقل توسط یک زبان برنامه نویسی نوشته شده اند، اما زبان ها بر اساس پلت فرم، سیستم عامل و سبک متفاوت هستند. همه زبان ها به یکی از دو دسته تقسیم می شوند: front-end و back-end.

5. front-end به چه معناست؟

Front-end (یا سمت مشتری) سمتی از یک وب سایت یا نرم افزار است که شما به عنوان یک کاربر اینترنت می بینید و با آن تعامل دارید. هنگامی که اطلاعات وب سایت از یک سرور به یک مرورگر منتقل می شود، زبان های برنامه نویسی جلویی به وب سایت اجازه می دهند بدون نیاز به “ارتباط” مداوم با اینترنت کار کند. کد فرانت‌اند به کاربران اجازه می‌دهد تا با یک وب‌سایت تعامل داشته باشند و فیلم‌ها را پخش کنند، تصاویر را بزرگ یا کوچک کنند، متن را برجسته کنند و موارد دیگر. توسعه دهندگان وب که روی برنامه نویسی front-end کار می کنند روی توسعه سمت مشتری کار می کنند.

6. back-end به چه معناست؟

Back-end (یا سمت سرور) سمتی است که هنگام استفاده از اینترنت نمی بینید. این زیرساخت دیجیتال است، و برای غیر توسعه دهندگان، مانند یک دسته از اعداد، حروف و نمادها به نظر می رسد. زبان‌های برنامه‌نویسی بک‌اند بیشتر از زبان‌های فرانت‌اند هستند. دلیلش این است که مرورگرها – در قسمت جلو – فقط HTML، CSS و جاوا اسکریپت را می‌فهمند، اما یک سرور – در انتهای پشتی – می‌تواند برای درک تقریباً هر زبانی پیکربندی شود.

7. CMS چیست؟

سیستم مدیریت محتوا (CMS) یک برنامه کاربردی وب یا مجموعه ای از برنامه ها است که برای ایجاد و مدیریت محتوای وب استفاده می شود. (توجه: CMS ها مانند سازندگان سایت نیستند، مانند Squarespace یا Wix.) ببینید چرا هزاران مشتری از CMS Hub برای ایجاد یک وب سایت بهینه سازی شده که با داده های HubSpot CRM و مجموعه بازاریابی کامل آنها یکپارچه می شود، استفاده می کنند. در حالی که برای ساخت یک وب سایت لازم نیست، استفاده از CMS کارها را آسان تر می کند. بلوک‌های ساختمانی (مانند افزونه‌ها و افزونه‌ها) را فراهم می‌کند و به شما امکان می‌دهد ساختار را با کد خود ایجاد کنید. CMS ها اغلب برای تجارت الکترونیک و وبلاگ نویسی استفاده می شوند، اما برای همه انواع وب سایت ها مفید هستند.

8. امنیت سایبری چیست؟

همیشه عوامل مخربی وجود دارند که به دنبال یافتن آسیب‌پذیری در وب‌سایت‌ها برای افشای اطلاعات خصوصی، سرقت داده‌ها و خرابی سرورها هستند. امنیت سایبری عمل ایمن سازی داده ها، شبکه ها و رایانه ها از این تهدیدات است. روش‌های مورد استفاده هکرها و اقدامات امنیتی که برای دفاع در برابر آنها انجام می‌شود، دائماً در حال تغییر است. ناتوانی در درک چگونگی هدف قرار دادن سایت شما می تواند منجر به فاجعه شود. در نتیجه، درک اساسی از بهترین شیوه های امنیت سایبری برای توسعه وب موثر حیاتی است. همچنین باید ممیزی های امنیتی را به طور مداوم انجام دهید. در مرحله بعد، بیایید نگاهی به انواع توسعه وب بیندازیم که یک توسعه دهنده می تواند در آن تخصص داشته باشد.

انواع توسعه وب

 1. توسعه Front-end
 2. توسعه Back-end
 3. توسعه کامل پشته
 4. توسعه وب سایت
 5. توسعه دسکتاپ
 6. توسعه موبایل
 7. توسعه بازی
 8. توسعه تعبیه شده
 9. توسعه امنیت

چه به دنبال استخدام یک توسعه‌دهنده وب باشید و چه به دنبال آن باشید، باید انواع مختلف توسعه وب را که توسعه‌دهندگان می‌توانند بر آن مسلط شوند، بدانید. این انواع مختلف توسعه وب در درجه اول به بخش های مختلف حرفه ای اشاره دارد که توسعه دهندگان وب می توانند در آن کار کنند. برخی از این تمایزها همپوشانی دارند و توسعه دهندگان وب اغلب بر انواع مختلفی از توسعه وب تسلط دارند.

1. توسعه Front-end

توسعه دهندگان فرانت اند روی سمت مشتری یا کاربر وب سایت ها، برنامه ها و نرم افزارها کار می کنند – به عبارت دیگر، آنچه کاربران می بینند. آنها جنبه های بصری، از جمله چیدمان، ناوبری، گرافیک و سایر زیبایی ها را طراحی و توسعه می دهند. کار اصلی این توسعه دهندگان ساخت رابط هایی است که به کاربران کمک می کند تا به اهداف خود برسند، به همین دلیل است که آنها اغلب در جنبه تجربه کاربری پروژه های خود نیز نقش دارند.

2. توسعه Back-end

اگر قسمت جلویی همان چیزی است که کاربران می بینند، بک اند همان چیزی است که آنها نمی بینند. توسعه دهندگان وب بک اند روی سرورهای وب سایت ها، برنامه ها و نرم افزارها کار می کنند تا مطمئن شوند که همه چیز در پشت صحنه به درستی کار می کند. این توسعه دهندگان با سیستم هایی مانند سرورها، سیستم عامل ها، API ها و پایگاه های داده کار می کنند و کد امنیت، محتوا و معماری سایت را مدیریت می کنند. آنها با توسعه دهندگان فرانت اند همکاری می کنند تا محصولات خود را به کاربران ارائه دهند.

3. توسعه کامل پشته

توسعه دهندگان Full Stack در هر دو قسمت جلویی و پشتی یک وب سایت کار می کنند. آنها می توانند یک وب سایت، برنامه یا برنامه نرم افزاری را از ابتدا تا انتها ایجاد کنند. “Stack” به فناوری‌های مختلفی اشاره دارد که عملکردهای متفاوتی را در یک وب‌سایت انجام می‌دهند، مانند سرور، رابط، و غیره. از آنجایی که توسعه‌دهندگان فول استک برای ایجاد تجربه لازم به سال‌ها در این زمینه نیاز دارند، این نقش اغلب دنبال می‌شود. دانش همه جانبه آنها به آنها کمک می کند تا عملکرد را بهینه کنند، مشکلات را قبل از وقوع پیدا کنند و به اعضای تیم کمک کند تا قسمت های مختلف یک وب سرویس را درک کنند. این مجموعه مهارت جامع معمولاً در یک دوره توسعه دهنده کامل پشته پوشش داده می شود.

4. توسعه وب سایت

توسعه دهندگان وب سایت می توانند توسعه دهندگان front-end، back-end یا full-stack باشند. با این حال، این متخصصان بر خلاف برنامه های کاربردی تلفن همراه، نرم افزارهای دسکتاپ یا بازی های ویدئویی در ساخت وب سایت ها تخصص دارند.

5. توسعه دسکتاپ

توسعه دهندگان دسکتاپ در ساخت برنامه های نرم افزاری که به صورت محلی بر روی دستگاه شما اجرا می شوند، به جای اینترنت در مرورگر وب، تخصص دارند. گاهی اوقات مهارت این توسعه دهندگان با توسعه دهندگان وب همپوشانی دارد اگر برنامه ای بتواند هم به صورت آنلاین و هم غیرفعال اجرا شود.

6. توسعه موبایل

توسعه دهندگان موبایل برنامه هایی را برای دستگاه های تلفن همراه مانند گوشی های هوشمند یا تبلت ها می سازند. برنامه‌های تلفن همراه بسیار متفاوت از سایر وب‌سایت‌ها و برنامه‌های نرم‌افزاری عمل می‌کنند، بنابراین به مجموعه‌ای جداگانه از مهارت‌های توسعه و دانش زبان‌های برنامه‌نویسی تخصصی نیاز دارند.

7. توسعه بازی

توسعه دهندگان بازی در نوشتن کد برای بازی های ویدیویی، از جمله بازی های کنسول (ایکس باکس، پلی استیشن، و غیره)، بازی های رایانه شخصی، و بازی های موبایل تخصص دارند – به این معنی که این تخصص تا حدودی با توسعه موبایل همپوشانی دارد.

8. توسعه تعبیه شده

توسعه دهندگان جاسازی شده با تمام سخت افزارهایی کار می کنند که کامپیوتر نیستند (یا حداقل چیزی که اکثر ما به عنوان “کامپیوتر” تصور می کنیم، با صفحه کلید و صفحه نمایش). این شامل رابط های الکترونیکی، دستگاه های مصرف کننده، دستگاه های اینترنت اشیا، سیستم های بلادرنگ و غیره می شود. با افزایش اخیر دستگاه‌های متصل به هم که با لوازم هوشمند، فناوری‌های بلوتوث و دستیارهای مجازی دیده می‌شود، توسعه تعبیه‌شده به یک عمل مورد تقاضا تبدیل شده است.

9. توسعه امنیت

توسعه دهندگان امنیت روش ها و رویه هایی را برای امنیت یک برنامه نرم افزاری یا وب سایت ایجاد می کنند. این توسعه‌دهندگان معمولاً به‌عنوان هکرهای اخلاقی کار می‌کنند و سعی می‌کنند وب‌سایت‌ها را بشکنند تا آسیب‌پذیری‌ها را بدون هدف آسیب‌رسانی آشکار کنند. آنها همچنین سیستم هایی می سازند که خطرات امنیتی را کشف و ریشه کن می کند. حالا بیایید به فرآیند توسعه وب بپردازیم.

فرآیند توسعه وب سایت

فرآیند ایجاد یک وب سایت به آسانی 1-2-3 نیست. هر مسیر توسعه بر اساس نوع وب سایت، زبان های برنامه نویسی و منابع متفاوت است. بخش زیر به عنوان یک نمای کلی از فرآیند توسعه وب و معرفی کوتاهی از رایج ترین زبان ها و گزینه های CMS است.

1. یک طرح تشکیل دهید.

قبل از قرار دادن قلم روی کاغذ یا دست روی صفحه کلید، ضروری است که ابتدا با تیم ها و پرسنل در سراسر سازمان خود ارتباط برقرار کنید تا برنامه ای برای وب سایت خود تهیه کنید.
در اینجا چند سوال وجود دارد که باید قبل از اولین پیش نویس سایت خود در نظر بگیرید:
 • هدف وب سایت شما چیست؟
 • مخاطبان شما چه کسانی هستند و می خواهید آنها در وب سایت شما چه کاری انجام دهند؟
 • چه نوع وب سایتی می سازید؟ (به عنوان مثال اطلاعات اولیه، عضویت، فروشگاه آنلاین)
 • قصد دارید چه محتوایی و با چه حجمی منتشر کنید؟
 • هدف از این محتوا چیست؟
 • چگونه وب سایت خود را برای بهترین تجربه ناوبری ساختار خواهید داد؟
 • بودجه شما چقدر است؟
پاسخ به سؤالات مستلزم ایجاد ارتباط با تیم های توسعه وب، بازاریابی و مالی شما برای تعیین اولویت ها و تصمیم گیری آگاهانه است.
به زبان ساده؟ ایجاد یک نقشه راه در ابتدای فرآیند بسیار ساده تر از برگرداندن پیشرفت شما در یک مانع است.
 

2. یک Wireframe ایجاد کنید.

همه وب سایت های خوب با یک طرح اولیه شروع می شوند. توسعه دهندگان این را Wireframe می نامند. لازم نیست سند رسمی باشد. این به سادگی یک چشم انداز برای سایت شما است که به شما و توسعه دهنده(های) شما جهت و مکانی برای شروع می دهد. می توانید آن را روی تخته سفید بکشید یا از ابزاری مانند Invision، Slickplan یا Mindnode استفاده کنید.

website development: wireframe

Wireframes ابزارهایی کاملا بصری هستند که به شما کمک می کنند بفهمید متن و تصاویر در هر صفحه وب کجا خواهند رفت. می‌توانید از کادرهای خالی و «متن ساختگی» استفاده کنید تا ایده‌ای درباره نحوه نمایش محتوایتان در قسمت جلویی داشته باشید. با توسعه دهنده خود کار کنید تا Wireframes ایجاد کنید تا آنها ایده ای از آنچه شما تصویر می کنید داشته باشند.

3. یک نقشه سایت تهیه کنید.

در مرحله بعد، زمان ایجاد نقشه سایت است (نباید با sitemap.XML اشتباه گرفته شود، که یک فایل XML است که به موتورهای جستجو کمک می کند تا سایت شما را بخزند و پیدا کنند). درست همانطور که یک طرح کسب و کار به سرمایه گذار بالقوه بینشی از اهداف و دستاوردهای شما می دهد، نقشه سایت اطلاعات مورد نیاز برای برآورده کردن چشم انداز شما را به توسعه دهنده می دهد. شما می توانید نقشه سایت خود را به تنهایی ایجاد کنید یا با توسعه دهنده(های) خود کار کنید.
در اینجا چند سوال وجود دارد که باید هنگام برنامه ریزی سایت خود از خود بپرسید:

 • چه صفحات جداگانه ای را می خواهید؟
 • چه محتوایی در آن صفحات خواهد بود؟
 • چگونه می توانید آن صفحات را در دسته ها سازماندهی کنید؟
 • سلسله مراتب صفحات سایت شما چگونه است؟
 • چگونه صفحات به هم پیوند می خورند؟
 • چه صفحات و دسته هایی برای سایت و تجربه کاربری شما ضروری هستند؟
 • کدام صفحات یا دسته ها را می توان حذف یا ترکیب کرد؟
مجدداً، این ایده خوبی است که با تیم های دیگر در سازمان خود مشورت کنید. اگر یک تیم استراتژی سئو و/یا محتوا دارید، ورودی آنها در ساختار پیوند و دسته بندی صفحات شما بسیار مهم خواهد بود.
 

4. کد وب سایت خود را بنویسید.

مرحله بعدی در فرآیند توسعه وب، نوشتن کد است. توسعه دهندگان از زبان های برنامه نویسی مختلفی برای قسمت جلویی و پشتی وب سایت ها و همچنین برای عملکردهای مختلف سایت (مانند طراحی، تعامل و غیره) استفاده خواهند کرد. این زبان های مختلف با هم کار می کنند تا سایت شما را بسازند و راه اندازی کنند. بیایید با رایج ترین زبان ها شروع کنیم.

HTML

زبان نشانه گذاری فرامتن (HTML) از دهه 1990 مورد استفاده قرار گرفته است. این پایه و اساس همه وب سایت ها است و نشان دهنده حداقل چیزی است که برای ایجاد یک وب سایت لازم است. در حالی که ایجاد یک وب سایت تنها با HTML امکان پذیر است، به نظر جذاب نخواهد بود.

زبان هایی مانند CSS و جاوا اسکریپت ساختار اصلی سایت ساخته شده توسط کدهای HTML را بهبود می بخشند و اصلاح می کنند. HTML5 جدیدترین نسخه است و از عملکرد مرورگر بین پلتفرمی پشتیبانی می‌کند و آن را در توسعه برنامه‌های موبایل محبوب کرده است.

CSS

برگه های سبک آبشاری (CSS) در اواخر دهه 1990 توسعه یافت. عناصر طراحی مانند تایپوگرافی، رنگ‌ها و طرح‌بندی را به وب‌سایت‌ها اضافه می‌کند تا «ظاهر» کلی وب‌سایت‌ها را بهبود بخشد.
CSS به توسعه دهندگان اجازه می دهد تا وب سایت شما را به گونه ای تغییر دهند که زیبایی شناسی که برای سایت خود در نظر گرفته اید مطابقت داشته باشد و مانند HTML5، CSS با همه مرورگرها سازگار است.
 

جاوا اسکریپت

جاوا اسکریپت بهترین زبان برنامه نویسی است. جاوا اسکریپت که در اواسط دهه 90 ایجاد شد، برای افزودن قابلیت به وب سایت ها استفاده می شود. توسعه‌دهندگان از آن برای افزودن انیمیشن‌ها، خودکارسازی وظایف در صفحات خاص، و افزودن ویژگی‌های تعاملی که تجربه کاربر را بهبود می‌بخشد، استفاده می‌کنند. جاوا اسکریپت به سرعت در حال پیشرفت است. جاوا اسکریپت که زمانی به عنوان یک زبان “اسباب بازی” در نظر گرفته می شد، اکنون پرکاربردترین زبان برنامه نویسی در جهان است. با کمک Node.Js، اکنون یک زبان برنامه نویسی back-end است. این اولین زبانی است که توسط مرورگرها قابل درک است و برخی حتی درباره استفاده از یادگیری ماشینی در آن نیز بحث کرده اند.

HTML، CSS، جاوا اسکریپت سه “بزرگ” توسعه وب هستند. تقریباً هر وب سایتی در برخی ظرفیت ها از آنها استفاده می کند. بسیاری از زبان‌های دیگر مانند زبان‌های سمت سرور مانند جاوا، C++، پایتون و SQL وجود دارند، اما درک این سه مورد برای دانش توسعه وب‌سایت شما ضروری است.

5. Back-end وب سایت خود را بسازید.

نوشتن کد ممکن است یکی از پیچیده‌ترین بخش‌های توسعه وب باشد، اما به سختی تنها جزء آن است. شما همچنین باید ساختارها و طراحی سایت بک‌اند و فرانت‌اند خود را بسازید.
بیایید با بک‌اند شروع کنیم.
بک‌اند داده‌هایی را کنترل می‌کند که عملکرد را در قسمت جلویی فعال می‌کند. برای مثال، بک‌اند فیس‌بوک عکس‌های من را ذخیره می‌کند، به طوری که قسمت جلویی می‌تواند به دیگران اجازه دهد به آنها نگاه کنند. از دو جزء اصلی تشکیل شده است:
 • پایگاه‌های داده، که وظیفه ذخیره، سازمان‌دهی و پردازش داده‌ها را بر عهده دارند تا با درخواست‌های سرور قابل بازیابی باشند.
 • سرورها که سخت افزار و نرم افزاری هستند که کامپیوتر شما را تشکیل می دهند. سرورها مسئول ارسال، پردازش و دریافت درخواست های داده هستند. آنها واسطه بین پایگاه داده و مشتری/مرورگر هستند. مرورگر در واقع به سرور می گوید “من به این اطلاعات نیاز دارم” و سرور می داند که چگونه آن اطلاعات را از پایگاه داده دریافت کرده و برای مشتری ارسال کند.
این اجزا با هم کار می کنند تا پایه و اساس هر وب سایت را بسازند.
در مورد ساخت وب سایت شما، توسعه دهندگان بک اند سه چیز را ایجاد می کنند.
 • کد منطقی شما، که مجموعه‌ای از قوانین است که نشان می‌دهد چگونه وب‌سایت شما به درخواست‌های خاص پاسخ می‌دهد و چگونه اشیاء وب‌سایت شما تعامل خواهند داشت.
 • مدیریت پایگاه داده شما، که نحوه سازماندهی، مدیریت و بازیابی اطلاعات وب سایت شما است.
 • زیرساخت شما، یعنی نحوه میزبانی سایت شما. میزبانی سایت خود به شما کنترل بیشتری می دهد، اما بسیار گران تر است و شما را ملزم می کند که سلامت و امنیت سرور خود را حفظ کنید.
با در نظر گرفتن این مؤلفه ها و تصمیمات، وب سایت شما برای توسعه front-end آماده خواهد شد.

توجه: بک‌اند کمی با توسعه وب مماس است زیرا اگر داده‌ای را ذخیره نمی‌کنید، همیشه نیازی به پشتیبان ندارید. “داده” در این زمینه به معنای هر گونه اطلاعات وارد شده توسط کاربر است که باید ذخیره و ادامه دهید. در مورد ورود به یک وب سایت فکر کنید. اگر بک‌اند نداشته باشند، چگونه می‌توانند اطلاعات ورود شما را به خاطر بسپارند؟ یا تنظیمات پروفایل شما چیست؟ برای به دست آوردن این اطلاعات، به یک Back-end نیاز دارید. فیس بوک، به عنوان مثال، باید بداند چه افرادی در لیست دوستان شما هستند، به چه رویدادهایی ملحق شده اید، چه پست هایی ایجاد کرده اید و موارد دیگر. این همه “داده” است که در یک پایگاه داده زندگی می کند. اگر آنها یک Back-end با یک پایگاه داده نداشتند، هیچ یک از آن داده ها برای آنها قابل دسترسی نبود. از سوی دیگر، وب‌سایتی که صرفاً اطلاعاتی است و نیازی به وارد کردن داده‌ای از سوی کاربران ندارد، نیازی به پشتیبان ندارد. بنابراین، اگر داده ای ندارید، لزوماً به توسعه Back-end نیاز ندارید. اما این بدان معنا نیست که شما نباید اصول را یاد بگیرید. شما هرگز نمی دانید چه زمانی ممکن است به آن نیاز داشته باشید.

6. قسمت جلویی وب سایت خود را بسازید.

اگر تا به حال به طراحی وب پرداخته اید یا با یک وب سایت در WordPress، Squarespace یا Google Sites بازی کرده اید، توسعه وب جلویی را لمس کرده اید.

چیزهای جلویی مهم هستند – این چیزی است که بازدیدکنندگان، مشتریان و کاربران شما می بینند و چگونه از وب سایت شما استفاده می کنند.

توسعه Front-end (یا سمت مشتری) شامل ترکیبی از جاوا اسکریپت، HTML و CSS است. همچنین اجزایی مانند تایپوگرافی و فونت ها، ناوبری، موقعیت یابی و سازگاری و پاسخگویی مرورگر را کنترل می کند. این بخش بیشتر از دید اولیه سایت شما و آنچه در وایرفریم خود گنجانده اید را منعکس می کند.

همانطور که تکنولوژی و ترجیحات مصرف کننده تغییر می کند، کدگذاری سمت مشتری خیلی سریعتر از توسعه back-end قدیمی می شود. اینجاست که منابع کدنویسی (مانند مواردی که در زیر آورده ایم) مفید هستند.

7. (اختیاری) با یک CMS کار کنید.

چرا کسی یک CMS را به جای کدنویسی “به صورت دستی” یا “از ابتدا” انتخاب می کند؟ درست است که یک CMS انعطاف‌پذیری کمتری دارد و بنابراین کنترل کمتری بر فرانت‌اند به شما می‌دهد، با این حال، استفاده از CMS آسان‌تر است (شما باید کد کمتری بنویسید)، و اغلب ابزارهایی برای میزبانی سایت و ذخیره‌سازی دارد. اطلاعات کاربر، ایجاد یک وبلاگ، انتشار صفحات فرود، گرفتن سرنخ ها، و حتی ایجاد یک لیست ایمیل. در نتیجه، می توانید وب سایت خود را با کمتر از نیمی از کار سودآورتر کنید. ببینید چرا هزاران مشتری از HubSpot استفاده می کنند. CMS برای ایجاد یک وب سایت بهینه که با داده های HubSpot CRM و پشته بازاریابی کامل آنها یکپارچه می شود. گزینه های CMS اغلب شامل افزونه هایی است که نیاز به نوشتن یک back-end را برطرف می کند. به عنوان مثال، افزونه های وردپرس برای تجارت الکترونیک وجود دارد تا به جای ایجاد یک بک‌اند پیچیده برای شارژ کارت‌های اعتباری مشتریان، فقط می‌توانید از افزونه‌های موجود استفاده کنید و نیازی به برخورد با پایگاه‌های داده و کدهای سمت سرور نداشته باشید. سیستم‌های مدیریت محتوای محبوب عبارتند از HubSpot، Joomla، Magento و WordPress – که بیش از ۶۵ مورد دارد. ٪ سهم بازار. (در این مورد، ما در مورد نرم افزار منبع باز وردپرس صحبت می کنیم، نه سازنده سایت وردپرس.)

8. یک نام دامنه به دست آورید.

نشانی. همچنین به یک نام دامنه نیاز دارد، یک نام وب سایت به یاد ماندنی که بازدیدکنندگان شما بتوانند از آن برای یافتن سایت شما استفاده کنند. شاید نام سایت هایی مانند GoDaddy و Hover را شنیده باشید. این خدمات به شما کمک می کند تا یک نام دامنه خریداری کنید و در ICANN (شرکت اینترنتی برای نام ها و شماره های اختصاص داده شده) ثبت نام کنید. اکثر ثبت دامنه ها برای یک سال قبل از اینکه مجبور به تمدید شوید خوب هستند. سازندگان وب سایت و خدمات میزبانی، مانند وردپرس و Squarespace نیز به شما امکان می دهند نام دامنه خریداری کنید.

9. سایت خود را راه اندازی کنید.

هنگامی که یک نام دامنه را تنظیم کردید و آن را به میزبان خود پیوند دادید، تقریباً آماده هستید که کار خود را در وب معرفی کنید. اما نه چندان سریع – هنوز چیزهای انگشت شماری وجود دارد که باید قبل از عرضه رسمی بررسی کنید. اینها شامل برنامه ریزی مسئولیت های تیم شما، آزمایش کامل سایت شما برای هر گونه اشکال، بهینه سازی سئو و بررسی نهایی قبل از “تغییر سوئیچ” و زنده کردن سایت شما است.

منابع توسعه وب سایت

علاقه مند به یادگیری بیشتر در مورد توسعه و کدنویسی هستید؟ خارج از اتصال و شبکه با سایر توسعه دهندگان، منابع زیادی وجود دارد که می توانید برای درک بیشتر توسعه وب از آنها استفاده کنید.

TutorialsPoint

تمام محتوا و منابع در TutorialsPoint رایگان است. بین آموزش‌ها، کتاب‌های الکترونیکی و ویدیوها، TutorialsPoint مجموعه‌ای از گزینه‌های یادگیری برای کدگذاری را ارائه می‌کند.

egghead

طبق وب‌سایت آن‌ها، «egghead گروهی از متخصصان توسعه وب و مشارکت‌کنندگان متن باز است که دوره‌های ویدیویی مختصر و فشرده‌ای را در مورد بهترین ابزارها در صنعت به شما ارائه می‌دهند.» کاربران می توانند دوره ها را بگذرانند، به پادکست ها گوش دهند یا در مورد موضوعات مختلف توسعه وب درس بخوانند.

Khan Academy

آکادمی خان یک منبع آموزشی رایگان شناخته شده است. کاربران می توانند هر چیزی از اقتصاد کلان گرفته تا جبر خطی تا تاریخ ایالات متحده و همچنین تعدادی از موضوعات محاسباتی را بیاموزند.

SiteSaga

SiteSaga یک منبع آنلاین رایگان برای یادگیری ایجاد وب سایت برای مبتدیان است. این حماسه وب‌سایت نهایی است که راهنماهای ساده و جامعی را در مورد ساخت وب‌سایت‌ها، رشد آنها و ایجاد یک حضور آنلاین عالی در بر می‌گیرد. عمدتاً بر روی غیر توسعه دهندگان و مشاغل کوچک متمرکز شده است، و دارای ساده ترین راه ها برای ایجاد وب سایت با استفاده از CMS هایی مانند HubSpot و سازندگان وب سایت است.

freeCodeCamp

freeCodeCamp یک سازمان غیرانتفاعی (مانند آکادمی خان) است که به مردم کمک می کند تا به صورت رایگان کدنویسی را یاد بگیرند. FreeCodeCamp با هزاران مقاله، ویدیو، و درس تعاملی، و همچنین گروه‌های مطالعاتی در سراسر جهان، به هزاران توسعه‌دهنده و مهندس کمک می‌کند تا در مورد برنامه‌نویسی و مشاغل توسعه زمین بیاموزند.

Team Treehouse

 • Team Treehouse یک برنامه آموزشی آنلاین مبتنی بر اشتراک است. کاربران ماهانه هزینه ای پرداخت می کنند و به صدها دوره در بیش از 20 موضوع مختلف دسترسی پیدا می کنند. از جاوا اسکریپت گرفته تا پایتون و پی اچ پی، Treehouse می تواند تمام آنچه را که در مورد توسعه وب باید بدانید را به شما آموزش می دهد. جوامع توسعه وب توسعه دهندگان وب استاد اینترنت هستند، بنابراین منطقی است که آنها در جوامع مبتنی بر اینترنت پاتوق کرده و متصل شوند.
  با توجه به Code Condo، توسعه دهندگان برای موارد زیر به این جوامع می پیوندند:
 • اطلاعات به روز و حل مسئله 
 • پاسخ های روشنگر و دیدگاه های جدید
 • نکات و ترفندهایی برای برنامه نویسان تمام سطوح
 • پیوند به منابع، گفتگوها و مقالات تحقیقاتی
 • ملاقات با دوستان جدید، دوستان کد و شرکای بالقوه

Stack Overflow

Stack Overflow نزدیک به 15 سال پیش معرفی شد و از آن زمان به یکی از محبوب ترین جوامع برنامه نویسی در جهان تبدیل شده است. به گفته یکی از بنیانگذاران جف اتوود، “[Stack Overflow] توسط برنامه نویسان، برای برنامه نویسان، با هدف نهایی افزایش جمعی کل دانش برنامه نویسی خوب در جهان است.” Stack Overflow مکان بسیار خوبی برای پاسخگویی به سوالات است زیرا اکثر اوقات، توسعه دهندگان دیگر همان سوالات را پرسیده اند و به آنها پاسخ داده اند. تالارهای گفتمان موجود در Stack Overflow شما را با سایر توسعه دهندگان مرتبط نگه می دارد و در عین حال شما را در جریان قرار می دهد.

Mozilla Development Network

شبکه توسعه موزیلا (MDN) به طور کامل تر و دقیق تر از سایر منابع آنلاین شناخته شده است. این یک جامعه به اندازه یک منبع جامع و کتابخانه اسناد برای زبان های کدنویسی نیست. MDN هنگام یادگیری نحوه عملکرد برخی از توابع و به روز ماندن در مورد کدنویسی و اخبار توسعه مفید است.

Reddit

Reddit یک انجمن مبتنی بر تالار گفتمان است که در آن توسعه دهندگان از همه سطوح برای پرسیدن و پاسخ به سوالات جمع می شوند. این فوق العاده تعاملی است و شامل افرادی از سراسر جهان می شود. همچنین می‌توانید بر اساس موضوعات خاصی مانند طراحی وب، جاوا اسکریپت یا فریلنسینگ به «subreddits» بپیوندید.

وارد توسعه وب شوید

اینترنت اینجاست که بماند و دائماً در حال تکامل است تا نیازهای کاربران را برآورده کند. توسعه دهندگان وب در خط مقدم این نوآوری ها و پیشرفت ها هستند – از این وبلاگ گرفته تا شبکه اجتماعی مورد علاقه شما تا برنامه هایی که در تلفن خود استفاده می کنید، توسعه وب در همه جا وجود دارد. در نتیجه، ارزش وقت گذاشتن برای درک کدنویسی و برنامه نویسی را دارد تا به بهترین شکل ممکن وب سایت کسب و کار شما کمک کند – برای شما و مشتریانتان. 

فهرست مطالب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *